100. YILDA SAKARYA İÇİN TEŞEKKÜR

Halil İbrahim Yılmaz
Ankara Kent Konseyi Başkanı

Ankara Kent Konseyi kuruluşundan bu yana Ankara’nın tanıklık ettiği tarihimizin dönüm noktaları olan 27 Aralık 1919 Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi, 23 Nisan 1920 TBMM’nin açılışı, 12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü, 22 Ağustos-13 Eylül 1921 Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi’nin 100. yıllarını kutladık. ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dediğimiz Kurtuluş Savaşı’nın bütün kırılma anları Ankara’da yaşandı. Bu sebeple Ankara’nın, milli mücadelenin karargâhı olduğunu vurgulayarak hafızaları tazeledik.

27 Aralık 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya geldiği günün ‘Kızılca Gün’ olarak adlandırıldı ve binlerce seğmenin Atasını karşılamak için Dikmen sırtlarına koştuğu günün 100. yılını kutlamak için ‘İyi ki Geldin’ mottosunu kullandık. Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık’ta Ankara’ya geldiği gün Ankara’nın en büyük bayramının yaşandığı gündür. O gün bütün Ankara, Atatürk ve arkadaşlarını karşılamak için Dikmen sırtlarına koştu. Bizde tam 100 yıl sonra Ankara Kent Konseyi olarak “İyi ki Geldin” dedik. Kızılay’da binlerce seğmen 100 yıl öncesinde olduğu gibi Ulus’a, Kurucu Meclis’e yürüdük.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümünde Taceddin Dergâhı’nda Mehmet Akif Ersoy’u andık. “İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 100 yıl önce ‘korkma’ nidası ile milletimize cesaret verdiği Taceddin Dergâhı’nda, milli şairimizi rahmetle andık. Bisiklet Meclisi’mizden 150 bisikletçi Anıtkabir gönderinde dalgalanan bayrağı teslim alarak Taceddin Dergâhı’na getirdiler. Atatürk’ün ebedi istiratgahı Anıtkabir ile İstiklal Marşı’nın yazıldığı Taceddin Dergâhı’nı buluşturmuş olduk.

2021 yılını bizim için ayrı kılan bir başka tarihi dönüm noktası ise bir milletin geri çekilişe ‘dur’ dediği, Sakarya Meydan Muhaberesi Zaferi’nin 100. yıl dönümü olmasıydı. Çünkü 238 yıllık geri çekilmenin durduğu, Çal Dağı’nda Türk Ordusu’nun üç asır sonra taarruza kalktığı yerdi Sakarya Meydan Muhaberesi. Bu sebeple 4 Eylül’de Polatlı Sakarya Köyü’nde binlerce insanla ‘Diriliş Yürüyüşü’nü gerçekleştirdik. 12 Grup Şehitliği’nde şehitlerimizi bestekâr Itri’nin Salâtı Ummiyesi ile andık. 6 Eylül’de “Melhame-i Kübra” belgeselinin ATO’ da galasını yaptık. 4-12 tarihleri arasında ‘Bayrak Akyer – Muzaffer Güntekin- Ali İhsan Ceylan Futbol Şöleni’ni düzenledik. 32 amatör spor kulübü, sporun birleştirici gücü ile şehitlerimizin aziz hatırasını yâd etti. 12 Eylül’de ise 5. Zafer Turu kapsamında Bisiklet Meclisi’mizden 350 bisikletçi, Ankara Kalesi’nden aldıklarını Türk Bayrağını 60 kilometre pedallayarak Anadolu OSB Çanakkale Şehitler Anıtı’na götürdüler.

Bu süreçte gerçekleştirilen anma etkinliklerine büyük katılım gösteren Başkentliye teşekkür eden Ankara Kent Konseyi Başkanı Yılmaz “Gerçekleştirdiğimiz her etkinlikte yanımızda olan ve bizleri destekleyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, Polatlı Belediyesi, Haymana Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Ankara Kent Konseyi’nin bütün bileşenleri ve 6 Milyon Başkentliye teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.