25 yıl sonra Ankara’nın merkezinde ‘birlik aşuresi’ kaynatmak…

Aşure, Anadolu insanının olduğu kadar özellikle bu kültürü yaşatan Aleviler için çok önemlidir. ‘Matem ayı’ olarak ifade edilen Muharrem Ayı’nın kimi kültürlere göre 10, kimilerine göre 12. gününde, içine 40 çeşit yiyecek konularak kaynatılır Aşure.
Kimilerine göre bir tatlı çeşidi olarak algılansa da kültürümüzde Aşure, Muharrem orucunun ardından kaynatılır ve ‘çorba’diye ifade edilir.
Anadolu’da her yıl kaynatılır aşure. Geleneklerimizde de çok önemli yeri vardır hem inançsal açıdan hem de kültürel açıdan.
Kocaman kazanlar kurulur, yarmasından kuruyemişine, şekerine 40 çeşit birleştirilerek, tek bir tat elde edilir. Tıpkı çok kültürlü ülkemiz insanlarını yansıtır gibi…
Sonra kaynatılan aşure, ayrımsız herkese tas-tas dağıtılır ki, paylaşımın, birlikte yemenin önemini gösterir bu…
HER YIL KAYNATIYORDUK, BU FARKLI OLDU!
Gerek Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu ve üyesi dernekleri, gerekse Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu ve bağlı Federasyonlarımız Aydos Dernekler Federasyonu, Çorum Hitit Dernekler Federasyonu,Erzurumlular Dayanışma Federasyonu, Kars ve Çevre İlleri Demokrat Dernekler Federasyonu, Yozgat Demokrat Dernekler Federasyonu ve bağlı dernekler olarak her yıl aşure kaynatır, bulunduğumuz yerde tüm topluma dağıtımı yapılır, paylaşılır Aşuremiz.
Konfederasyon olarak önceki yıllarda Aşuremizi, Çankaya Belediyesi ile ortak kaynatarak, yine kültürümüzü yansıtan semahımızı dönerek, deyişlerimizi söyleyerek,çevremize dağıtarak bu günlere geldik..
Tüm Dünyada küresel salgın etkilerinin sürdüğü 2021 yılında da Aşuremizi birlikte kaynattık… Ama bu kez farklıydı.
Tamı tamına 25 yıllık İ.M.G. iktidarında ötekileştirilen, yok sayılan toplumumuz bu kez, Başkentimizin ve Cumhuriyetimizin bütünleştirici merkezlerinden Gençlik Parkı’nda kaynatılan ‘Birlik Aşı’nda buluştu.
Ortak aklın öncüsü konumundaki Ankara Kent Konseyi getirdi ilk olarak bu öneriyi…‘Birlikte aşuremizi kaynatalım’ diye…
Öneri ilk geldiğinde hemen kollar sıvandı, Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu da işin içine katılarak, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte görkemli bir ‘Aşure Kaynatma’ hazırlığına girişildi… Ki, bu etkinlik toplumumuza verilen bir ‘Birlik’ mesajı da olacaktı.
Koordineli bir çalışma sonucunda, 7 Eylül 2021 günü Gençlik Parkı’nda ‘Birlik Aşı Aşure-6 Milyon Ankaralı Tek Yürek’ adıyla afişlerimiz asıldı, ayrımsız her kesime çağrımız yapıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın da bizzat katılımı ve aşure dağıtımı ile aşuremiz toplumlarımız ile buluştu…
Yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla görkemli bir etkinlik gerçekleştirdik. Ve uzun yılların ardından ilk kez, kentin merkezinde, bugüne kadar ötekileştirilen topluma, bizlere seslendi Belediye Başkanımız Mansur Yavaş. Bu, toplumumuz için çok önemliydi; çünkü bugüne kadar Gökçek tarafından ‘görülmemiş’, bunun da ötesinde, ‘ötekileştirilmiş’, ‘yok sayılmıştık!’
Herkesin emeği vardı Aşure günümüzde. Ama en çok da Ankara Kent Konseyi ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin…Dede Baki Özdemir’in duasının ardından BELPA Mutfağında hazırlanan 6 bin kişilik aşuremiz, bizzat Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da dağıtımı ile insanlarımızla buluşturuldu.

BELEDİYE BAŞKANI ÖTEKİLEŞTİRMEDİ
Başkan Mansur Yavaş’ın, “Bugün burada, 6 milyon tek yürek olmuş, Birlik Aşı yapıyoruz. Hak katında kabul görsün” vurgusuyla yaptığı konuşma çok önemliydi.
Ne demişti Başkan Yavaş:
“Matem ayı olan Muharrem’in 1341’inci yılını geride bıraktık. O gün Kerbela’da İslam tarihinin en acıklı olayı yaşanmış, Hz. Muhammed efendimizin gözümün nuru dediği torunlarından Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte şehit edilmişti. Hiçbir katliam kabul edilemez, ama peygamber efendimizin ‘Beni seven onları da sevsin’ dediği torunu Hüseyin’in katledilmesi, insanlığımızı derinden sarsan tarihi bir olaydır. Üzülmek yetmez; sebep olanları lanetlemek de yetmez. Zaten bu nedenledir ki Yezid, samimi Müslümanların katında asla itibar görmez. Hz. Hüseyin, haksızlığa karşı çıkmış, Yezid’in İslam dinini lekelediğini belirtmiş, ‘Yezid gibi bir hükümdara duçar olmamayı’ öğütlemişti. O gün bugündür, her inançlı Müslüman, her canımız, ‘Yezide yandaş olmaktansa Hüseyin ile birlikte can vermek yeğdir’ der.
Zalim her çağda zalim; haksız her çağda haksız, kötü her zaman kötü, Yezid her zaman Yezid’dir. Yezidlik, bir illettir ve bu illeti, birlik içinde, yan yana durarak, omuz omuza vererek yenebiliriz. Uzak ve yakın tarihte yaşanan büyük dramlara rağmen, eğer kardeşliğimizi koruyabilmişsek, bu durum, milletimizde var olan irfanın sonucudur.”
Kaynattığımız Aşuremizin, Ankara’nın Tek Yürek ve Birlik olması anlamında geleceğe uzanan bir etkinliği olması dileğiyle… Aynı inanç, özveri ve birlik olma sorumluluğuyla bundan sonraki ‘Birlik Aşı Aşure’ günlerimizde buluşabilmek umuduyla…

Murat Akyüz
Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi
Anadolu Güç Birliği Konfederasyonu Genel sekreteri
Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu Genel Başkanı