Ankara Kent Konseyi Gençlik Parkı Etkinlik Alanı

Lale Özgenel, Aysu Kuştaş

Lale Özgenel, Prof. Dr., Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi; Aysu Kuştaş, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Mimar.

Ankara Kent Konseyi’nin çalışmalarına ev sahipliği yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi Kabul Binası, Cumhuriyet döneminin ilk büyük ölçekli eğlence, rekreasyon ve dinlence parkı olarak planlanan ve 19 Mayıs 1943 günü hizmete açılan Gençlik Parkı’na komşu bir alanda yer alıyor. Ancak, tarihi park uzunca bir süredir gözden düşmüş durumda ve kentli nezdinde tekinsiz bir alan olarak görülüyor. Bu olumsuz durum Gençlik Parkının özgün eğlence, dinlence ve satış mekanlarının geçen zaman içinde yerlerini plansızca eklenen düşük hizmet kalitesine sahip ticari işletmelere bırakarak sıradanlaşması sonucu ortaya çıktı. Parkın ortasında yer alan büyük havuzun boşaltılması da parkın niteliksizleşmesini ve sosyal cazibesini kaybetmesini hızlandırdı.

Oysa ki, Cumhuriyet döneminin ilk planlı kent parkı olması sebebiyle Gençlik Parkı’nın hem tarihi hem de kentsel bellek değeri var. Pek çok Ankaralı’nın çocukluk, gençlik ve aile anılarında yer etmiş olması parkın kent için ne kadar değerli bir kültürel miras ve hafıza mekanı olduğunu gösteriyor. Dahası, toplu taşım araçlarıyla bugün kolayca ulaşılabilen bu park kentin merkezi bir bölgesinde önemli yetişkin bir ağaç varlığına, bir başka deyişle zengin bir doğal ortama ev sahipliği yapıyor. Ankara Kent Konseyi, 2019 sonbaharında bu değerlerin yeniden anımsanması, parka itibarının yeniden kazandırılması ve Ankara halkı tarafından daha yoğun kullanılmasını hedefleyen bir projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında Kent Konseyi çalışmalarının yürütüldüğü binanın yanında bulunan bir ticari birim ve önünde yer alan açık mekan çok amaçlı bir etkinlik alanı olarak düzenlendi. Parkın ana giriş kapılarından birine çok yakın olan bu noktası, Büyükşehir Belediyesinin atölyelerindeki mevcut malzeme ve üretim olanakları ve mütevazi imalatlarla yeniden işlevlendirilerek bir açık sergi ve etkinlik alanı ile bir toplantı salonu ve ofis mekanları elde edildi. Alanda yer alan ve Gençlik Parkı ile yaşıt olduğu tahmin edilen anıt ağacın heybetli dalları arasından arka planda görülen Anıtkabir manzarası ise projeye sembolik bir anlam ve değer kattı.

Kullanım konseptinin ve mekânsal tasarımın geliştirilmesi, projenin hazırlanması ve uygulanması, Ankara’da kültür, sanat, mimarlık ve tasarım başlıkları altında faaliyet gösteren üniversite topluluklarını tek bir çatı altında toplayan, bir gençlik oluşumu olan AnkaraAks ekibi tarafından gönüllü olarak yapıldı. Kent Konseyi liderliğinde, AnkaraAks ekibi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin yetkilileri ve çalışanlarının işbirliğiyle, özverili ve emek yoğun bir süreç sonrası, sadece 2 ay gibi kısa bir süre içinde gerçekleşen projenin 2019 yılında yapılan ilk etkinliğine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katılarak emeği geçenlere teşekkür etti. Bu anlamda, proje çalışmalarından, elektrik, peyzaj ve çevre düzenine, boya ve temizlik işlerinden ahşap ve metal imalatlara kadar, projenin hayata geçirilmesi için gerekli tüm uygulamaları ve imalatları yapan proje personelinin isimlerinin yer aldığı teşekkür panolarının etkinlik meydanına yerleştirilerek halkla paylaşılması da özellikle önemsedi.

Proje, özellikle gençler ve çocukların etkin ve keyif alarak kullanabilecekleri, halkın katılımına açık çok amaçlı bir etkinlik ve buluşma ortamını Ankara’ya kazandırdı. Pandemi sürecinin normalleşmesiyle birlikte alanın aktif olarak kullanılmaya başlaması, Kent Konseyi bileşenleri ile Konsey bünyesinde faaliyet gösteren çalışma grupları ve meclisler başta olmak üzere, Belediyeler ve Üniversiteler gibi diğer kurum ve kuruluşların düzenleyeceği etkinliklerle Gençlik Parkı’nın, Ankara’lıların yeniden rağbet edeceği kamusal ve sosyal odaklardan biri haline gelmesi planlanıyor.