ANKARA KENT KONSEYİ SPORUN ZİRVESİNİ ORTAYA KOYDU

Bir kentin yaşamında spor örgütlenmesi beden sağlığı ve sağlıklı yaşam ve sosyalleşme alanları yaratan ciddi ve bugüne kadar pek dikkate alınmamış bir kentsel katılım alanı oluşturmaktadır. Kentin sporcularına, spor faaliyetlerine ve çeşitli alanlardaki kulüp ve topluluklarına destek olma duygudaşlığının ortaya çıkması kent kimliği açısından da çok önemlidir. Dünyanın pek çok ülkesinde yaşanılan kentteki spor takımlarını desteklemek ve taraftar olmak kentin kültürünün en güçlü unsurlarından birisi olarak görülmektedir. Her yaş grubunun farklı spor dallarında sebat, azim ve kendini aşma duygularını kimi zaman bireysel, kimi zaman da takım olarak yaşaması farklı bir birliktelik oluşturarak hem bir toplumsal birliktelik hem de ekonomik faaliyet yaratmaktadır. Bunların kentin gelişimi ve geleceğine katkıda bulunur hale getirilmesi için ise sporun farklı türlerinin kendilerinin bir araya getirilmesi ve kentteki yaşam alanlarıyla buluşturulması gerekmektedir. Ne yazık ki Başkent Ankara son yıllarda bu anlamda çok kan kaybetmiştir. Cumhuriyet dönemi modern mimarlık mirasları olan 19 Mayıs ve Cebeci Stadyumları yıkılmış, kentteki spor faaliyetlerinin yürütülebileceği alanlar ciddi şekilde azalmıştır. İşte bu sebeple Ankara Kent Konseyi amatör spor dallarının katılımıyla bir Spor Çalışma Grubu kurmuş, Başkentte sporu görünür kılma ve farkındalık faaliyetlerine başlamıştır. Bunun ilk örneği olarak sporu Gençlik Parkı ile buluşturacak bir “Spor Zirvesi” düzenlenmiştir. Binlerce sporcu ve Başkentlinin katıldığı ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak yayınlanan spor zirvesi izlenme rekorları kırmıştır.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın dev organizasyonuyla Gençlik Parkı’nda düzenlenen ve 2 bin sporcunun yer aldığı “Başkent Spor Zirvesi”ne; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat ve Cihan Paçacı, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, İYİ Parti Spor Kurulu Başkanı Vedat Bayram, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, spor kulübü temsilcileri, kent konseyi bileşenleri ve vatandaşlar katıldı. Ankara’nın spor kulüplerini bir araya getirerek spor envanteri oluşturmak ve Başkent’te sporun gelişmesi için politikalar üretmek amacıyla düzenlenen spor zirvesinde; Ankara Kent Konseyi Spor Çalışma Grubu hazırladığı yönergeler ve hedeflerini paylaştı. Büyükşehir Mehteran Takımı, Kent Orkestrası ve FOMGET Halk Dansları Topluluğu’nun gösterilerinin yanı sıra fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın sergisinin de yer aldığı zirvede; ulusal ve uluslararası başarılara imza atmış sporcular sahne şovları gerçekleştirdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından Ankara’nın spor kültürüne katkı sunan sporculara teşekkür plaketi verildi.

“Bizler göreve geldiğimizde kenti sizlerle birlikte yöneteceğimize dair söz vermiştik” diyerek açılış konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkentlilere spor ile ilgili projelerini ve planlanan faaliyetleri aktardı. Açılışta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında Başkent Ankara’da toplumsal yaşamda sporun önemine dikkat çekti. Spor Kulüplerinin tanıtım stantları açtığı spor zirvesinde konuşan Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile 2 bin profesyonel sporcunun olduğu 200 profesyonel sporcunun 20 spor branşında 6 dakika içerisinde bir dünya şovu sergilediği ve yaklaşık 5 bin Ankaralı’nın katıldığı bir spor zirvesi yapıldığını ifade ederek zirvenin amacını kentteki 1 milyondan fazla spor yapması gereken gencin tamamının sporla tanışmasına aracılık yapmak olduğunu belirtti. Zirvenin hemen öncesinde Aerobik Jimnastik alanından dünya şampiyonu olan Ayşe Begüm Onbaşı da zirveye katılarak etkinliğin spora olan ilgili arttırmak için öneminden bahsetti.