ANKARA KENT KONSEYİNDE BEYAZ PERDE

Pandemi’nin en çok etkilendiği alanlardan birisi de sinema olmuştur. Uzun süre sinema salonları kapalı kalmıştır. Halkın sinemaya gitme alışkanlığı bu sürede sona ermiştir. Ankara Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak bu süreçte sinemacıları tekrar seyirci ile buluşturmak için bir çalışma yapılmıştır. Yönetmen ve yapımcılara galaya yapabilecekleri alanlar açılmıştır.

Joker Tim 06 Galası
Pandemide kapanma sonrası hayat açıldığında Ankara halkını sinema ile buluşturmak için 3 Haziran günü Gençlik Parkı konseyin yeni nesil etkinlik alanında “Joker Tim 06” filminin galası yapıldı. Sinemayı özleyen birçok Ankara’lı açık alanda gerçekleşen galaya katıldı. Yönetmenliğini ve yapımcılığını Hakan ÇANKAYA’nın yaptığı “Joker Tim 06” bir Ankara Polisiye komedi dizi filmidir. Alışılmış tarzların dışına çıkarak bilinen polisiye dizilerin aksine Hayatı tiye alan, saf ve doğal karakterler ile komedi ağırlıklı bir dizi filmdir. Dizi filmde Ankara’nın kültürel değerleri ile görülmesi gereken yerler, güzellikler ve en önemlisi Ankara insanının ne kadar içten, sıcak, misafirperver olduğu izleyiciyle buluşmuştur.

Melhame-i Kübra – Bir Milletin Kaderi Galası

Sakarya Meydan Muharebesinin 2021 yılında 100. Yıl etkinlikleri gerçekleştirildi. Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak bu etkinlikler kapsamında 6 Eylül günü ATO Meclis Salonunda Tolga Togan’ın yönettiği Melhame-i Kübra – Bir Milletin Kaderi belgeselinin galası yapılmıştır. Belgesel, Sakarya Meydan Muharebesinin 22 gün 22 gece süren tüm savaşın en ince detaylarına kadar anlatmaktadır. Belgesel Ankara Ticaret Odası ev sahipliği yapmış olup pek çok siyasetçi, bürokrat ve sinemasever katılmıştır.

Kromozom Kardeşler Galası

Engelsiz Ankara mottosuyla yola çıkan Ankara Kent Konseyi Engelli Meclisi ev sahipliğinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Hasan Kalender’in yönettiği ‘Kromozom Kardeşler’ filminin galasını gerçekleştirdi. “Kromozom Kardeşler”, 100’den fazla madalya sahibi Milli Yüzücü H. Gökhan Kotan, ayakkabı boyacılığı yaparak evini geçindiren ve yaşlı annesine bakan Remzi Kahraman, oynadığı Tecahül-i Arif filmiyle ödül alan oyuncu Deniz Özkan ve Ali Güven’in hayatını konu alıyor. Galaya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş katılarak filmin oyuncularına hediyelerini takdim etti.

Alper Kaya – Görsel Sanatlar Alt Grubu Sözcüsü