ANKARA MANZARASI BELGESELİ GALASI

Bir kentte kent kimliği ve sahiplenme duygularını besleyen en önemli unsurların başında o kentin tarihini ve kültürünü ifade eden öyküler gelmektedir. Bu öykülerin ortaya çıkması için de sanat tarihi alanındaki çalışmalar çok önemlidir. Yakın zamanda Ankara’ya getirilen Ankara Manzarası adlı tablo da Başkent Ankaralılara tarihsel öykülerini hatırlatmıştır. Bu sebeple Ankara Kent Konseyi bu konuda yapılan tüm çalışmaları destekleme kararı almıştır. Pandemi öncesinde bu konuda çekilen ilk belgesel olan Ankara Manzarası Belgeselinin galasının yapılması kararı alınmış ancak pandemi sebebiyle gala 2021 yılına kalmıştır.

Hollanda Amsterdam Rijkmuseum envanterine kayıtlı 18. yüzyılın ender eserlerinden biri olan “Ankara Manzarası” tablosunun hikayesinin anlatıldığı belgeselin galası 23 Ekim 2021 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda yapılmıştır. Belgesel filmin galası, Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda paydaşın katkılarıyla gerçekleştirildi. Galaya Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Hollanda Büyükelçisi Yardımcısı Erik Weststrate, Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Sözcüsü Şevket Bülent Yahnici, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Lale Özgenel ve davetliler katıldı.

Ankara Manzarası adlı belgeselin ilk gösterimine ev sahipliği yapmış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay, şöyle konuştu: “Ankara Manzarası tablosunun Ankara’ya getirilmesinde Ankara Ticaret Odası olarak bizlerin de çok büyük katkıları olmuştu. 1700’lü yıllarda yapılan bu resim Ankara’daki ticaretin anlamını anlatıyor o zamandan bugüne tiftik keçisini anlatıyor”. Belgesel filmi izleyen Hollanda Büyükelçisi Yardımcısı Erik Weststrate de, “Ankara Manzarası, Ankara’yı gösteren dünyadaki en eski tablo ve Hollanda’da uzunca süredir müzede duruyordu ve bu tabloyu kimse göremiyordu. Hollanda Büyükelçiliği olarak biz bu tablonun Ankara’ya getirilmesi için yardımcı olduk. Birçok kuruluş da bize yardımcı oldu ve gördük ki bu tabloya çok büyük bir ilgi var. Mesela tablonun puzzle ve okullar için ders paketi, tiyatrosu ve müziği yapıldı ve son olarak da belgeseli yapıldı” dedi.

Ankara Manzarası belgeselinin yapımcısı ve yönetmeni Muhammet Murat Aslan ise tabloyu Ankara’nın tarihi ve kültürünü yansıtan en eski tablolardan biri olarak nitelendirdi. Tablonun Türkiye’ye getiriliş hikayesi hakkında bilgi veren Aslan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Ankara Manzarası tablosu 18. yüzyıla tarihlenen çok önemli bir tablo. 2018 yılında VEKAM ve Hollanda Büyükelçiliği iş birliği ile buraya bir sergi için gelmişti daha sonra sergi uzatıldı. Biz de bu uzama akabinde belgeselini çekmeye karar verdik ve Ankara Manzarası tablosu ekseninde Ankara’nın tarihine ve kültürüne odaklandık.”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hollanda Büyükelçiliği ile birlikte Ankara Kent Konseyi olarak Ankara’nın en eski sosyal hayatını anlatan Ankara Manzarası tablosunun belgeselinin gösterimine katkı sunmaktan gurur duyduklarını dile getiren AKK Yürütme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Lale Özgenel de, Ankara kentinin tarihteki ilk panoramasını gösteren zengin bir betimlemeye sahip tablo hakkındaki ilk Türkçe belgesel olduğunu söyledi. Belgesel daha sonra Ankara Film Festivali kapsamında da VEKAM özel oturumunda gösterildi.