ART ANKARA 2021 SANAT PERFORMANSLARI

Bülent Durmaz
Ankara Sanat Merkezi Genel Sanat Yönetmeni, Ankara Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Sahne Sanatları Alt Grubu Sözcüsü.

Ankara Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu olarak Ankara’da düzenlenen ve Uluslararası alanda değerli olan Art Ankara Fuarında yer alma fikrimiz ve olmamız gerekliliği üzerine Yürütme Kurulu tarafından uygun görülerek çalışmalara başladık.

Çalışmalarımız iki boyutta ilerlemiştir, Öncelikli olarak fuar alanında AKK ve özellikle Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak görünürlük ve temsil adına bir stant oluşturulmuştur. Standımız Ankara’nın değerlerine ve etkinliğe uygun bir şekilde hazırlanarak, tüm fuar etkinliği boyunca, başta Konsey Başkanlığı yetkililerimiz ve Ankara Sanat Merkezi Genç Sanatçılarıyla standımız fuara gelen misafirleri ağırlamış, Ankara Kent Konseyi ve özellikle kültür sanat alanında farkındalık, beraberlik vurgularıyla çalışmalarımız ve etkinliklerimiz adına temsilde bulunmuştur.

Standımız Mehlika Güler Ajans tarafından tasarlanmış, Sinemedya yapım tarafından hazırlanan metal üstüne baskı Ankara Resimleri sergisi ve Ankara’da kültür ve sanata olan ilginin belirlenmesi amacıyla 50 soruluk bir anket yapılmıştır.

Etkinliğin ikinci ayağında ise, performans sergileme olarak yapılmıştır. Performans koordinasyon ve organizasyonu Ankara Sanat Merkezi tarafından yapılmıştır. Özellikle yaşanan Covid salgını sebebiyle neredeyse durmak üzere olan sanatsal performansların tekrar hayata kazandırılması, sanat durursa hayat durur olgusunun önemini anlatan performanslar sunulmuştur. Fuarda, AKK KSÇG adına Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu Modern Dans performansı Ankara Sanat Merkezi Pandomim Tiyatrosu (iki etkinlik) ve metni ortak çalışma ile hazırlanan ve Ankara Sanat Merkezi oyuncuları tarafından sunulan Sokak Tiyatrosu (bir etkinlik) olarak temsil edilmiştir.

Standımız tüm fuar boyunca siyaset, kurum kuruluş temsilcileri, sanatçılar ve Ankara halkımız tarafından yoğun ilgi görmüştür.

Fuar etkinliği boyunca (performanslar dahil) Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosundan 6 sanatçı, Antiyap adına 1 sanatçı, ASM adına 22 sanatçı ve 3 stant görevlisi olarak toplam 30 sanatçıyla AKK adına art Ankara da başarı ile ve amacına uygun içeriklerle temsil edilmiştir.