ART ANKARADA KENT KONSEYİ STANDI

Alper Kaya
Ankara Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu, Görsel Sanatlar Alt Grubu Sözcüsü.

31 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 7. Art Ankara Fuarı pandemide ki uzun bir kapanma sonrası bir etkinlik olarak Ankara kültür sanat insanlarını yeniden buluşturmuş ve sanat ile yaşam yeniden biçim almıştır. Ankara Kent Konseyi standımız ise bir çok bileşeni ile bu sanat yaşam biçimi arasında yerini almıştır.

Ankara Kent Konseyi, Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak stant açmıştır. Fuarda ki en aktif stantlardan biri olan konsey standımızda bir çok etkinlik ve katılım gerçekleşmiştir. Çalışma grubu içerisindeki sahne sanatları bileşenleri pantomim, kukla, Karagöz – Hacivat, tek kişilik solo oyunlar ve dans gösterileri gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan görsel sanatlar içerisinde bulunan bileşenlerden Sinema Sanat Merkezi Derneği tarafından 20 tasarımdan oluşan ‘Ankara Retro’ serisi sergisi ilk kez seyirci ile buluşmuştur. Sergide Ankara’nın simge mekanları Atakule, Anıtkabir, Resim Heykel Müzesi, Ulus Heykel gibi bir çok mekan sinematik olarak fotoğrafları çekilip yeniden retrospektifi sunulmuştur.

Fuarda standımıza Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve bir çok bürokrat ve Ankara halkı ziyaret etmiştir. Ayrıca ‘Büyük Kentlerde Kent, Kültür ve Sanat Hayatının Dinamikleri’ başlıklı oturuma Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Ankara Kent Konseyi Ankara Kalesi Çalışmaları Meclisi Sözcüsü Şevket Bülend Yahnici katılmıştır.