BOYA BOYA ANKARA

Ömer SARIOĞLU

1- Boya Boya Ankara boyama kitabı fikrinin ortaya çıkışı

Sürekli yenilenen ve gelişen dünyada, ülkemiz de dijital çağa olanca hızıyla ayak uydurmaya çalışmakta ve her yeniliğe kucak açmaktadır. Teknolojinin pek çok getirisi olduğu gibi bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı hem bu olumsuz etkilerden arındırmak; hem de kitap sevgisini küçük yaşlarda aşılamak zarureti hasıl olmuştur. Bunu yaparken de tarihi milattan öncesine dayanan Başkent Ankara’yı tanıtmak ve sevdirmek fikri Ankara Kent Konseyinin gündemine gelmiş, alınan ortak kararla Boya Boya Ankara Kitabı hazırlanmıştır.
2- Boya Boya Ankara Boyama Kitabının kapsamı

Boya Boya Ankara kitabı sadece bir boyama kitabı değil, çocuklarımızın Milli bilincini geliştirirken aynı zamanda tarihi ve kültürel zenginliğimizi öğreten, Ankaralılık aidiyetini kazanmalarını sağlayan bir eserdir. Kitap içerisinde Ankara’mızın sembolü olmuş Anıtkabirden 1.Meclise, Hacı Bayram-ı Veli Camiinden Augustus Tapınağına, Ankara Kalesinden Roma Hamamına kadar pek çok tarihi ve kültürel değerimiz yer almaktadır. Binlerce yıllık tarihe sahip Ankara’yı bir kitaba sığdırmak mümkün olmamakla beraber kitap içeriğinde Büyükşehir Belediye binamız, Tarihi Ankara Tren Garı, Ulus Cumhuriyet Anıtı, Polatlı Duatepe, Tarihi Beypazarı Evleri, Nallıhan Kuş Cenneti, Suluhan, Etnografya Müzesi, Ankara Kedisi, Çubuk Barajı, Gordion Midas Tümülüs’ü, Hitit Güneşi Heykeli, Gençlik Parkı, Ankara Kent Konseyi logosu, Güvenpark ve Julianus Sütunu gibi belli başlı sembol olmuş değerlerimizin boyamaya hazır resimleri mevcuttur.
Boya Boya Ankara Boyama kitabı 6 ile 14 yaş aralığındaki çocuklarımıza hitap etmekte olup; okumayı henüz öğrenmemiş çocuklarımız için her sayfada iki adet karekod bulunmaktadır. Bu kare kodlardan sağ üst köşede yer alan ‘Boyarken Dinle’ kare kodu dijital cihazlarda bulunan uygulamaya okutulduğunda aynı sayfada bulunan resmin hikayesini anlatmakta, sol alt köşede yer alan ‘Nasıl Gidebilirsin’ isimli kod okutulduğunda ise görseldeki esere nasıl ulaşılabileceğini göstermektedir.

3- Boya Boya Ankara Boyama Kitabının Çocuklarımıza Ulaştırılması Süreci

Kitabın hazırlık ve onay evresi tamamlandıktan sonra yapılan Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısında Ankara Kent Konseyi Başkanı Sn. Halil İbrahim YILMAZ sürecin bundan sonraki takibinde şahsımı görevlendirdi. Ben de mümkün olan en çok sayıda öğrenciye ulaşmak adına, merkez ve taşrada bulunan okullarımıza ziyaretlerde bulundum. Ziyaretlerim esnasında yavrularımıza hem kitabı anlatma, hem de birlikte aktivite içerisine girme imkânı buldum. Bu esnada çocuklarımızın yüzünde gördüğüm heyecan ne kadar doğru bir iş yaptığımızın ispatı gibiydi. Çocuklarımızla Boya Boya Ankara kitabını beraber boyarken bireysel ve toplu fotoğraflar çekindik. Katıldığım televizyon programı ve söyleşilerde kitabımızı anlatarak; heyecanın çocuklardan daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağladık. Ankara Kent Konseyi bileşenlerimizin özverisi ve desteğiyle daha fazla kitap dağıtarak daha çok çocuğumuza dokunmayı başardık.
Sonuç olarak bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan Boya Boya Ankara kitabı çocuklarımız tarafından çok sevilmiş, özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan öğrencilerimizden kitapta yer alan eserleri canlı olarak da ziyaret etme adına yoğun bir talep gelmiştir. Kurtuluş Savaşının seyrini değiştiren Sakarya Meydan Muharebesinin Adapazarı’nda yapıldığı algısını değiştirerek Polatlı Duatepe’yi öğrencilerimize tanıtmış olduğumuz kitabın genişletilerek devamının sağlanmasının Ankaralılık bilincinin oluşturulmasında faydalı olacağı aşikârdır.