ÇIKRIKÇILAR YOKUŞU BELGESELİ GALASI

Bir kentin toplumsal yaşamının tarihsel derinliğini geleneksel ticaret mekanlarında izlemek mümkündür. Zaman içerisinde toplumun farklı kesimlerinin ortaklaştıkları ihtiyaçların yine herkese hitap eden değer yargıları ve kültür eşliğinde varlığını sürdürmesini sağlayan bu mekanlar kentin doğal hayata katılım alanlarıdır. Bu sebeple Ankara Kent Konseyi Başkent Ankara’daki eski Hanlar Bölgesini, geleneksel kent merkezi olan Ulustaki ticaret alanlarını ve özellikle de halk arasında özel bir adlandırmayla “Çıkrıkçılar Yokuşu” olarak anılan bölgeyi çok önemsemektedir. Bu anlamda yapılan bilgi ve belge toplama faaliyetlerine de katkıda bulunmuştur.

Ahi Evran’ın doğumunun 850. yılı dolayısıyla UNESCO’nun anma ve kutlama programları arasına aldığı ve Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Ahi Evran Yılı ilan edilen 2021 yılı anma programları kapsamında, Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Ankara Kent Konseyinin de desteğiyle hazırlanan “Gelenekten Geleceğe Çıkrıkçılar Yokuşu” isimli etnoğrafik belgeselin ilk gösterimi Erimtan Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir. Açılış konuşmasını yapan Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “Çıkrıkçılar Yokuşu hepinizin de bildiği gibi Ankara’nın ticaretinin önemli bir merkeziydi. Ankara’nın ticareti orda dönerdi Ankara tiftiğini dokuyan çıkrıklardan aldı adını Çıkrıkçılar Yokuşu. Ahilik geleneğinin İslamiyet çerçevesinde ortaya koyduğu gerek ticaret gerekse kültürel hayata dair prensiplerinin gelecek nesle nasıl aktarılacağı sorusuna cevap olarak bu belgesel ortaya çıktı. Ahilik geleneğinin İslamiyet çerçevesinde gerek ticaret gerekse kültürel değerlerde ortaya koyduğu geleneklerin gelecek nesle nasıl aktarılacağı konusunda sorumluluk üstlendik ve “Gelenekten Geleceğe Çıkrıkçılar Yokuşu” isimli belgeleri hazırladık” dedi.

Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici de konuşmasında, Ahilik geleneğinden gelen Çıkrıkçılar Yokuşu’nun bu geleneğin ritüelleriyle dükkân açıp kapattığını söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarından beri Ankara’ya hizmet eden bir sokağın çarşının hikayesinin orada bulunduğunu kaydeden Yahnici, “Burada bu hikayeyi bugün taşımak ve buradan da yarına taşımak bizim görevimiz olmalıydı.” diye konuştu.

Belgesel filmin ilk gösterimine, ATO Başkanı Baran’ın yanı sıra, ATO Başkan Yardımcısı aynı zamanda Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Başkan Yrd. Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı İmren Aykut, TOBB ETÜ Rektörü Yusuf Sarınay, Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, ABB Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş, ATO Komite ve Meclis Üyeleri ile sanatçı Pınar Ayhan katıldı. Galanın sonunda belgesel çekimlerine katkı sağlayan Fatma Tuna, İdris Özdemir, Ali Uludağ, Lütfü Özcan, Mustafa İper, Hakan Bolat, Remzi Çopur, Adnan Uludağ, Bekir Ödemiş, Mehmet Akbacakoğlu’na birer plaket verildi.