18 Eylül 2021-Dünya Temizlik Günü

Cengiz Kasay – Let’s Do It Hareketi Türkiye Lideri
Let’s Do It Hareketi 2008 yılında Estonya’da bir grup genç tarafından filizlendi. 3 Mart tarihinde 50 bin kişinin bir araya gelerek düzenlediği temizlik hareketinde 5 saat içerisinde 10 bin ton atık doğadan ayrıştırıldı. Eylemin görüntüleri hızlı bir şekilde yayıldı ve 12 ülke tarafından hareket tekrar edildi. Let’s Do It Hareketi küresel çapta bir değişim gerçekleştirmek adına 2018 yılından beri her yıl Eylül ayında Dünya Temizlik Günü’nde düzenlemektedir. Sınırları aşan, dini ve kültürel farklılıklara meydan okuyan ve dünyanın her yerinden insanları birleştiren Dünya Temizlik Günü kampanyası ‘Atıksız Bir Dünya’ için milyonlarca insanın çöp körlüğüne karşı verdiği mücadeleye dayanmaktadır. Dünya Temizlik Günü, daha temiz bir gezegen için dünya çapında 191 ülkeyi bir araya getiren, zamanımızın en büyük sivil hareketlerinden biridir. 2018’den bu yana Dünya Temizlik Günü, insanlık tarihinin en büyük atık toplama günü için milyonlarca insanı bir araya getirdi. 2018’de 17,6 milyon, 2019’da 21,2 milyon, 2020’de 11 milyon ve 2021’de 8,5 milyon çevre kahramanı, Yeni Zelanda’dan başlayıp Hawaii’de sona eren 36 saatlik destansı bir yeşil temizlik dalgasına katıldı.
Dünya Temizlik Günü, bir araya gelerek inanılmaz şeyler elde etmek için dünyanın dört bir yanındaki insanların gücüne dayanmaktadır. Güzelliği iş birliği ve dayanışmada yatar: farklı topluluklar arasında köprüler kurmak ve vatandaşlardan şirketlere, şirketlerden hükümete kadar toplumun her kademesini kapsamaktadır.
Let’s Do It Hareketi 2012 yılından beri ülkemizde faaliyet göstermektedir. Let’s Do It Türkiye ailesi olarak geleceğimizi şekillendirmek ve güzelleştirmek için birlik olmanın gerekliliğine ve toplum bilincinin önemine ekip olarak inanmaktayız. Bu bağlamda Let’s Do It Türkiye ailesi olarak Dünya Temizlik Günü kapsamında gönüllüleri, sivil toplum kuruluşlarını, şirketleri ve kamu kurumlarını bir araya getirerek daha temiz bir Türkiye için mücadele etmekteyiz. Ülkemizin her köşesinde bu kampanya ile doğaya katkı sağlamayı hedefliyor ve katılan gönüllülerde bir farkındalık yaratarak çöp körlüğünü yenmek ve yaşanabilir yarınlar için birlik olmayı istiyoruz.
18 Eylül 2021 Dünya Temizlik Günü Türkiye’de pandemi koşullarında gerçekleştirilen en büyük çevre hareketlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Pandemiye rağmen binlerce gönüllü temiz bir Türkiye için mücadelenin bir parçası oldu ve 81 ilde 272 noktada temizlik hareketi gerçekleştiren gönüllüler ‘Başka Bir Gezegen Yok’ sloganı ile sahada yerini aldı. Ülkemizde birçok ilde gerçekleştirilen faaliyetlerde o illerde bulunan kuruluşların etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. 2021 yılında bunun en güzel örneklerinden biri olarak Ankara Kent Konseyi ile gerçekleştirilen iş birliğini gösterebiliriz. Ankara Kent Konseyi ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında Ankara’da gerçekleşecek etkinliklerin temel çerçevesi ve iletişim stratejisi belirlenmiş ve Ankara’nın 12 noktasında temizlik hareketi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Ankara’da gerçekleştirilen Dünya Temizlik Günü açılış etkinliğine Estonya Büyükelçiliği, Paraguay Büyükelçiliği, Ukrayna Büyükelçiliği, Kızılay Kadın Kolları Teşkilatı ve Ostim Teknik Üniversitesi ile birçok sivil toplum kuruluşu katılım göstermiştir.

Ankara’da gerçekleşen Dünya Temizlik Günü’nde Ankaralıların yoğun ilgisi ve mücadelesi o günün öne çıkan başlıkları arasında yerini almaktadır. Sokaklarda, parklarda, yol kenarlarında gerçekleştirilen temizlikler vatandaşlar için bir örnek oluşturmuştur.
Dünyanın Let’s Do It! Türkiye olarak ülkemizde çöp körlüğünü yenmek için çıktığımız bu yolda bizi destekleyen bütün kurum ve kuruluşlar ile dünyanın değişiminin bir parçası olacağımıza inanıyoruz.