Edibe Sinem Ersoy

1.Savunuculuğunu yaptığınız alanda Kent Konseyi içerisinde yer almanız neden önemliydi?

Doğduğum, büyüdüğüm, nefes aldığım memleketimin daha iyiye doğru gelişmesi, binlerce bireyin ortak akılla fikir üretip, ilgili birimlere çözüm önerileri sunduğu, dezavantajlı grupların hak ettikleri yaşam koşullarının oluşması için koşulsuz çalışıp, üreten bir sistemin içerisinde yer almak, yaşadığım alanın daha ENGELSİZ olması çok önemliydi. Farklı sorun alanlarının, nokta atış çözümler üretilerek emeklerin karşılığının alındığı nadir yapılardan biri olan kent konseyinin içerisinde yer alarak, savunuculuk yaptığım serebralpalsili bireyler öncelikle olmak üzere tüm engel grupları ile ilgili farkındalık yaratmak, yapabilirlikleri ortaya çıkartarak çözüm noktasında katkı sunmaktan dolayı çok mutluyum.

2. Ankara Kent Konseyinin Engellilik Alanında Başarılı Olmasını Nasıl Yorumlarsınız?

Ankara Kent Konseyi öncelikle tüm bireylerin fikrine saygı duyan, konuşmaktan çok üreten, ürettiğini sonuçlandıran bir yapıya sahip. Sahip olduğu bu yapıda birbirinden fikren bağımsız olmasına rağmen birbirini tamamlayabilen nitelikli bir bileşen grubu var. Demokratik bir yönetim şekli ile her daim empati ile sürdürülen bir yapıya sahip. O yüzden de yapılan tüm çalışmalar karşılığını en güzel şekilde alıyor. Söylediğiniz her cümlenin dikkate alınıp çözümlenmesi çok değerli. Kent konseyimizin başarısının en büyük sırrı bunu yapabilir olması.
Engellilik alanındaki başarısı ise bu alanda birebir mücadele eden herkesin sesine kulak vermesi ve onlar adına ses olabilmesi. Konseyin kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren herkes eşittir, birbirinin eksiğini tamamlamak çok önemlidir. ENGELSİZ bir Ankara için her bir bileşen, alandaki tüm bilgi ve tecrübesini konseyde paylaşarak karşılıksız çalışmalara katkı vermektedir. Verilen bu emeklerin karşılığında da başarılı bir süreç yürütülmektedir.

3. Ankara Kent Konseyi ENGELSİZ Ankara için nasıl bir süreç yürütmekte?

Kent konseyimizin ilk kurduğu meclis ENGELSİZ bir Ankara için Engelli Kent Meclisi oldu. Kurulduğu ilk gün itibari ile birçok alanda farkındalık yaratarak tüm bireylerin dikkatini çekerek, alanda sorun yaşayanlar adına çözüm odaklı çalışmalara imza attı. Örneğin işitme engelli bir birey herhangi bir ulaşım aracına bindiğinde kendisini rahatça karşı tarafa anlatabilecek duruma geldi. Bedensel engelli bir birey erişemediği bir ulaşım aracına hak ettiği şekilde rahatça binebiliyor. Engelli birey ve ailesi hakları konusunda sosyal medya aracılığıyla bilinçlendirme videolarına erişebiliyor.
En kısa zamanda sosyal alan dışında kalmış özel gereksinimi olan bireylerimizin sanatla akranlarıyla buluşacakları merkeze, özgürce oyun oynayacakları park alanlarına sahip olacaklar.
Tabi ki bunlar sadece başlangıç, yapılacak daha çok işimiz var. Ülkemizde maalesef net engelli birey sayısı yok. İstiyoruz ki başkentimizden başlayarak engelli sayımızı bilelim, bilelim ki engel durumlarına göre bireysel önlemler alalım. Her engelli bireyin kendine ait özel ihtiyaçları oluyor, bu ihtiyaçlar da ancak sayısal verilerimiz elimizde netleşirse tam karşılığını bulacaktır.
Ağır özel gereksinime sahip bireylerimizin ailelerinin özel durumlarında veya ihtiyaçlarında onlara yardımcı olabilmek adına nefes evleri olması ve psikolojik anlamda destek alabilecekleri merkez açılması başlıca projelerimizden birkaçı. Adım adım ilerlediğimiz bu yoldaki amacımız tam anlamıyla evrensel tasarımda ENGELSİZ Ankara’mızda yaşayabilmek. Alanımıza katkı veren başta Halil İbrahim Yılmaz başkanımız olmak üzere tüm yürütme kurulu, Meclis yürütme kurulu, danışma kurullarımız, çalışma gruplarımıza ve kent konseyinin emektarlarına şahsım ve SERÇEV Ailemiz adına şükranlarımı sunuyorum.