GENÇLİK PARKI’NI YENİDEN CANLANDIRMAK

Aysu Fatma Kuştaş
Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi , Mimar Aysu Fatma Kuştaş

Geçmişi Paleolitik Çağ’dan günümüze uzanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış başkent Ankara’nın müşterek yapısı ve coğrafi konumu devlet yapılaşmasının köklü bir sembolü olmuştur. Cumhuriyetin ilanı ile modern, çağdaş yeni ve öncü bir başkent kurmanın hayali, Ankara özelinde hazırlanmış bir nazım planına ihtiyaç duyurmuştur. Önceliğinin toplum, kentli ve kent kültürü olacağı plan için açılan yarışmada mimar ve şehir plancısı Hermann Jansen’in önerdiği plan kabul görmüştür. Kentin ana ulaşım arteri olan Atatürk Bulvarı ile yaya ve taşıt ulaşımı ile ilgili sorunlara çözüm getiren bu plan; aynı zamanda homojen bir leke olarak planda vurgulanan yeşil alanları ile de toplumun rekreasyon alanlarına rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamaktadır. Başkent’e dair oluşacak kent kültürü, kent belleğine katkıda bulunacak olan gelenek, görenek ve aidiyet hissi ve bunların tamamını kapsayan kentli bilincinin sürekliliği için özellikle ortak alanlara, sosyal mekanlara ihtiyaç duyuldu. Bunların en önemlilerinden biri olan ve şehir parkı niteliğinde tasarlanan Gençlik Parkı ise açık alanları, çocuk bahçeleri, yüzme havuzları ve oyun parkı barındırmaktadır. Barındırdığı ortak alanlar sayesinde Gençlik Parkı; nesiller arasındaki sürdürülebilirliği sağlamak ile birlikte, kentin daha fazla benimsenmesinde rol oynamaktadır. Kent odağının değişmesi, toplum yapısındaki farklılaşmalar açılışına oranla kullanımını azaltmış olsa da, değişen rejimin gösterdiği önem ve verdiği değer değişmiş, Gençlik Parkı yeniden nefes almak adına, gençliğinden aldığı güç ile kullanıcılarını heyecanla bekleyemeye başlamıştır.
Gönüllülük esasıyla güçlenen Ankara Kent Konseyi’nin Gençlik Parkı’nın yeniden canlandırılması üzerine yaptığı çalışmalar ve parka verdiği önem, Ankara’nın kolektif yapısının en iyi örneklerinden biri olan AnkaraAks ile karşılaşmasını sağlamıştır. AnkaraAks, Ankara’daki üniversitelerin özellikle mimarlık ve tasarım bölümlerindeki öğrencilerden oluşan, Ankara’nın ulusal ve uluslararası ölçekte sanat, kültür ve mimarideki önemli yerini vurgulamayı ilke edinmiş, kent için üreten ve kent için çalışan bir sosyal girişimdir. Gençlik Parkı’nın yeniden ele alınması adına Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi paydaşları ile özenli bir çalışma yürütmüştür. 2020’den bu yana Ankara Kent Konseyi Etkinlik Alanı olarak kullanılan alanın tasarımını baştan sonra titizlik ile ele almış, içerisindeki sosyal donatıları Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi çalışanları ile 1 ay içerisinde belediye atölyelerinde üretmişlerdir. Alan içerisinde bulunan kapalı mekan; ofis ve toplantı mekanı olarak kurgulanmış, açık alanında ise gençlik konserlerinin verilebileceği bir sahne, tarihi meşe ağacının etrafında kurgulanmış; ders çalışmak isteyen öğrencilere yönelik oturma-çalışma birimleri ve çocuk oyun alanı düşünülmüştür. En yüksek oturma biriminin konumu ise tarihi meşenin dalları arasından görünen Anıtkabir’i vurgulayacak, bakı noktası haline getirecek şekilde belirlenmiştir. Mekanın dışında kullanıcıyı karşılayan ses gridleri ise alana giren sesi kontrollü bir şekilde almayı hedeflemiştir. Ayrıca saksılarındaki hanımeli, dağ kekiği, lavanta gibi kokulu bitkiler sayesinde de mekanın ilgi odağı haline gelmesini sağlamıştır. Anlamlı bir bütünün farklı parçalarından oluşan Etkinlik Alanı, gelişen projelere ve yenilikçi kentin yenilikçi gençlerine büyük bir gurur ile ev sahipliği yapmaktadır.
Kentin geçmiş odaklarının günümüze uygun bir kullanış olanağı ile yeniden ele alınması kentlinin aidiyet duygusunu arttırmaktadır. Kent belleğinde yer edinen tarihi mekanlar çağın ihtiyaçlarına yönelik bir şekilde yeniden ele alınmakta ve kente artı değer katmaktadır. Gençlik Parkı örneğinde olduğu gibi ortaklaşa kurgulanan, Ankara’nın birlikte çalışarak üreten öğrencileri tarafından yeniden ele alınması, kentin geçmişine duyduğu korumacı yaklaşımını bir sonraki nesillere aktarımının da göstergesi olmuştur. Kente duyulan saygı, gençlerden beklenen yenilikçi fikirler ile buluşarak tarihin önemli bir noktasını yeniden gündeme getirmiş, unutulmamak üzerine yeniden işlevlendirilmiş mekanları ile birçok etkinliğe hazır bir şekilde kullanıcılarını beklemektedir.