KENT ATÖLYELERİ BAŞLIYOR: İLK KONUK MURAT KARAYALÇIN

Gelişen teknolojik olanakların farklı mecralarda iletişim kurmayı kolaylaştırması özellikle bireysel ve kolektif yayıncılık konularında yeni olanakların kapısını açmıştır. Pandemi döneminde yüz yüze toplantıların yapılamadığı durumlarda bu olanaklar katılımcılık için yeni yaklaşımlar için fırsat oluşturmuştur. Çevrim içi ve hibrit yayın formatları topluma rol model olmuş insanların katılımcılık deneyimlerini doğan bir şekilde iletebilmeleri için önemli araçlar haline gelmiştir. Bu bağlamda Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu içerisinde yapılan tartışmalar neticesinde çalışma grupları ve meclislerin ev sahipliğinde Ankara Kentine ilişkin deneyimleri olan siyasetçi, akademisyen, sanatçı ve kanaat önderlerinin bir moderatör eşliğinde hem bir salonda dinleyicilere hitap etmesi hem de internet üzerinden canlı yayımlanması yaklaşımını ifade eden “kent atölyeleri” dizisi “sözonda” hashtag’i ile başlatılmıştır.

Ankara Kent Konseyi (AKK) Kent Atölyesi, Türkiye Cumhuriyeti 50. Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve AKK Onur Kurulu Üyesi Murat Karayalçın’ın katıldığı “Yerel Katılımcılıkta Planlama ve İcra” konulu programla başlamıştır. Özellikle 1990’lı yıllardaki sosyal demokrat belediyecilik döneminde katılımcılığın yönetsel icra ile bir arada nasıl yürütüldüğünün açığa çıkarılması için Murat Karayalçın programa davet edilmiştir. Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın da katıldığı programın moderatörlüğünü ise AKK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin yaptı. Ankara Kent Konseyi YouTube kanalından canlı olarak yayınlanan programa ABB Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu, ABB Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, ABB Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, ABB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Bozkurt, ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, ABB Deprem Risk Yönetim ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Mutlu Gürler, ABB Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, ABB Meclis Üyesi Naki Demir, Açık Hava Endüstriyel Reklamcılar Derneği Başkanı Şahin Acar, İYİ Parti Genel Merkez Yöneticisi Bülent Gürsoy, BELPA Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Özkara, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Çalışma Grubu Sözcüleri, Meclis Sözcüleri ve Bileşenleri katıldı.

Kent yönetiminde katılımın öneminden bahseden AKK Onur Kurulu Üyesi Murat Karayalçın, merkezi ve yerel yönetim konusundaki görüşlerini aktardı. Katılımcılıkta kazanımın somutlaşması için insanların yakından takip ettiğini belirten Karayalçın, “Biz katılımcılığa Batıkent Projesi’nde başladık. 55 bin Batıkentliye proje muhafızı diyordum. Oradaki kazanım konuttu. İnsanlar kazanım elde edecekleri süreçlere katılır” dedi. Etkin bir katılımcılığın sağlanabilmesi için ayrıca görüş oluşturulabilmesi için “Ankara Kurultay”larının yapıldığını ve bir hafta boyunca kente dair her konunun konuşulduğunu ifade eden Karayalçın çıkar söz konusu olmayan konularda da böyle yaygın katılım örneklerinin önemine işaret etti.

Ankara Kent Konseyi’nin çalışmalarını özellikle basından takip ettiğini ifade eden Murat Karayalçın, şu değerlendirmede bulundu: “AKK’yi kutluyorum. Çok görülür bir yapı oluşturdunuz. Gazetelerden okuyor, radyodan dinliyor, televizyonlardan izliyorum. AKK’nin basında meclis kadar yer alması önemli bir başarı ve size verilen bir sorumluluktur. Bence tartışmanız gereken bir konuda Kent Konseyleri’nin tanımıdır. Yeni Anayasa’da merkezi ve yerel yönetim anlayışında Kent Konseyleri’nin yeri tartışılmalıdır. Belediye Meclisleri ile Kent Konseyleri arasında atanmışlar ve seçilmişler gibi bir yapı oluşturulup katılımcılık ve sonuç anlamında etki artırılabilir”. Programın sonunda Karayalçın’a katılımlarından dolayı teşekkür eden Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, “Katılımcı ruha yaptığınız katkıdan dolayı teşekkür ederiz” diyerek günün anısına plaket takdim etti.

Sözonda ifadesiyle başlatılan kent atölyelerine Ankara ile ilgili siyasetçilerin, akademisyenlerin ve düşünce insanlarının katılımı devam etmektedir.