KENTİN ORTAK GÖRÜŞÜ İÇİN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ GRUP BAŞKAN VEKİLLERİ VE MANSUR YAVAŞ ZİYARETLERİ

İlk genel kurulundan bu yana, kent konseyi faaliyetlerinde temsili demokrasi ile katılımcı demokrasi arasındaki çizgiyi açık bir şekilde ortaya koymaya çalışan Ankara Kent Konseyi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ile olan ilişkilerini de hoşgörü, uzlaşma ve tarafsız iş birliği temelinde kurmaya çaba göstermiştir. Seçilmiş belediye meclis üyelerinin siyasi sorumluluklarının yanında kent konseyinin katılımcı duyarlılığının kentin sorunlarının çözümü için gerekli olan politikaların belirlenmesinde önemli bir etkileşim içerisinde olması gerektiği anlayışıyla Belediye Meclisine karşı doğru bir yaklaşım geliştirilmesi önemsenmiştir. Buna göre kent konseyinin çalışmaları belediye meclisini tamamlar niteliktedir. Bu anlayışı ifade etmek amacıyla, ilk çalışma raporunun tamamlanmasının ardından, Ekim 2020 başında Ankara Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyeleri Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerin tamamının grup başkan vekillerini ve Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaret ederek bir yılı aşkın sürede gerçekleştirilen çalışmalar ve Belediye Meclisine iletilen tavsiye kararları konusunda bilgi vermiştir. Mansur Yavaş, CHP, İYİ Parti ve MHP grup başkan vekilleri Ankara Büyükşehir Belediyesi binasında heyeti kabul ederken, AK Parti Grup Başkanvekili kent konseyi heyetini Mamak Belediyesi Başkanlık Makamında kabul etmiştir.

 

Ziyarette Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Parti Grup Başkanvekillerine katılım, müzakere, paylaşım ve hoşgörü kültürü ilkeleriyle bir yıl içinde gerçekleştirilen çalışmalar ve tavsiye kararlarıyla ilgili bilgilerin yer aldığı “2019-2020 Faaliyet Raporu”nu verdi. Tüm görüşlerin ve paydaşların kendine bir yer bulabileceği bir platform olarak kurulan ve şehrin yerel yönetim unsurlarıyla iş birliği yaparak kent yönetiminde söz sahibi olan Ankara Kent Konseyi’nin “Ortak Akıl” ilkesiyle çalışarak Başkent’e değer kattığını belirten Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekilleri, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulan Ankara Kent Konseyi’nin tavsiye kararlarını takip edeceklerini belirttiler. Ankara Kent Konseyi’nin, tarafsızlık ilkesiyle hareket eden bir platform olduğunu vurgulayan Grup Başkanvekilleri,  Ankara’nın sürdürülebilir kalkınmasına destek olan Ankara Kent Konseyi’ne destek olacaklarını açıkladı.

 

Ziyaretlerde Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, konsey tarafından Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilen tavsiye kararlarının oy birliğiyle kabul edildiğinin altını çizerek; “Kuruluşumuzdan bugüne kadar Ankara Kent Konseyi’nin oluşturduğu iklime, verdiğiniz destek ve katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Meclisinin tüzel kişiliğinin farkındayız ve oraya seçilmiş olan üyelerin büyük emeklerle o sıralara oturduğunu biliyoruz. Biz görev tanımımızın da farkındayız ve seçilmiş insanları zora sokmayacak şekilde onların konforunu artırarak onların hizmetlerine gönüllüler ordusu olarak destek vermek için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi. Kentin sorunlarını, akademik heyetlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla değerlendirerek Büyükşehir Belediyesinin hizmet alanı olan çalışmalarla ilgili bilgiler aktardıklarını belirten Yılmaz, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan tüm partilerin meclis üyelerini Gençlik Parkı etkinlik alanında misafir ederek Başkentlilerin istek ve önerilerini meclis üyelerinin dikkatine sunmak istediklerini söyledi.

 

Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan büyük destek gördüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın ortaya koyduğu irade ve desteğiyle Ankara’da Türkiye’nin en geniş katılımlı kent konseyi oluştu. Ankara’da defalarca bu tür yapılar kurulmuştur ancak muhatabı tarafından olumlu reaksiyon görmemiştir. Kent konseyini değerli kılan üretilen projelere gösterilen desteklerdir.”

Ankara Kent Konseyi’nin proje, öneri ve tavsiyelerini dikkat aldıklarını vurgulayan Başkan Yavaş da, “Beni Ankara Kent Konseyi’ne destek vermeye iten neden daha önce belediye başkanlığı yaptığım dönemde edindiğim tecrübelerdir. Sivil toplum kuruluşlarının yan yana gelerek Ankara için bir şeyler söylemesi, kendilerini rahatça ifade edebilmeleri sonucunda ortak akıl oluşturarak hazırladıkları tavsiye kararlarını, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunmaları bizim için çok değerli” dedi. Toplumsal hiçbir ayrım gözetmeden, tarafsızlık esasına göre hizmet edilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Yavaş, “Doğumundan ölümüne kadar insanların her zaman hizmetinde olan yerel yönetimler karar alırken sorarak ve danışarak kararlar almalı. Ben yaptım oldu dememeli. Karar almadan önce her görüşten, tarafsız bir yapının fikrini aldığınızda, size oy vermeyen kesimde de bir rahatsızlık oluşmuyor. Herkesin fikrini rahatlıkla söyleyebildiği Ankara Kent Konseyi sayesinde biz bunun rahatlığını yaşıyoruz. 500’e yakın paydaşıyla birlikte Ankara Kent Konseyi, Başkent’in tamamını kapsayan bir yapıya sahip. Ankara’nın gelecek vizyonuna büyük katkı sağlıyorsunuz. Emekleriniz için teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ankara Kent Konseyinin yaptığı bu ziyaretlerin esas önemi, Belediye Meclisine gönderilen ve oy birliği ile Meclis tarafından kabul edilen tavsiye kararlarına ilişkin olarak Belediye Başkanının ve meclis üyelerinin desteğinin sağlanmasıydı. Özellikle iklim eylem planı, cumhuriyetin 100. yılları ve bisiklet yolları gibi konularda alınan tavsiye kararlarının belediye meclis üyeleri tarafından kararlılıkla takip edilmesi tavsiye kararlarının uygulamaya geçirilmesi için büyük önem taşımaktaydı. Bu ziyaretler ve daha sonra yapılan temaslar neticesinde tavsiye kararlarının uygulanmasında önemli mesafeler alındığı söylenebilir. Bunun yanı sıra belediye meclisi ve kent konseyi ayrımına ilişkin seçilmişlerin zihninde doğru bir algı oluşabilmesi için bu ziyaretlerin önemli olduğu söylenebilir.