REKTÖRLER KENT KONSEYİNDE

%1 dilim ile Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin eğitim gördüğü Ankara, Türkiye’de önde gelen üniversiteleri bünyesinde barındırıyor. Öğrencilerin mezun olduktan sonra Ankara’da kalmayı tercih etmemeleri ise kente duyulan aidiyetin düşük olmasından kaynaklandığı ifade ediliyor. Bu sebeple Ankara Kent Konseyi, Ankara’da yetişen başarılı öğrencileri hayatlarını Ankara’da devam ettirmelerini amaçlıyor. Bu sebeple üniversiteler ile temaslarını attıran Ankara Kent Konseyi, kent aidiyetini arttıracak ve başkent farkındalığını geliştirecek çalışmalarla kentin geleceğine katkı sunmayı hedefliyor.

Kurulduğu günden bu yana Başkent Ankara’da yer alan 22 Üniversitenin önemini vurgulayan Ankara Kent Konseyi, akademiyle kurumsal ilişkilerin kurulabilmesi için çeşitli zamanlarda Başkentteki Rektörleri ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu. Buna karşılık Ankara’da ilk defa Üniversite Rektörleri Ankara Kent Konseyi Binasını ziyaret ederek ortak faaliyetler ve katılımcılık konuları ele alındı. Bu kapsamda çeşitli zamanlarda Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Ankara’nın katılımcılığın odak noktası haline gelen Ankara Kent Konseyi’ne ziyarette bulundular. Ziyaretlerde Ankara’nın kent kimliğinin geliştirilmesi, üniversite öğrencilerinin kente daha fazla aidiyet duyması gibi konular öne çıkarken “ Üniversite Ankara’da Okunur “ çağrısının da alt yapı çalışmaları konuşuldu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin’in 30 Temmuz 2021 tarihinde Ankara Kent Konseyi’ne gerçekleştirdiği ziyarette ikili iş birliklerinin arttırılması üzerinde fikir alışverişi yapılırken, Ankara Kent Konseyi ise Ankara’da yer alan üniversitelerin ortak akla olan katkısının bilimsellik ile arttırılmak istediğini ifade etti. Ziyarette Rektör Tekin Kent Konseyi Başkan Yrd. Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin’in katkılarını önemsediğini ifade etti.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ın 19 Ağustos 2021 tarihindeki Ankara Kent Konseyi ziyaretinde ise Ankara’da öğrenim gören öğrencilerin mezun olduktan sonra Ankara’dan ayrılmaları yerine, Ankara’da kalarak hayatlarına devam etmelerini önemsediklerini belirtti. Üniversite öğrencilerinin Ankara’ya aidiyet duymadan bu durumun gerçekleşmesinin zor olduğunun ifade edildiği ziyarette, Ankara Kent Konseyi’nin kenti tanıtan ve değerlerini ön plana çıkartan çalışmalarının önemine vurgu yapıldı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın 29 Eylül 2021 tarihli ziyaretinde Ankara Üniversitesi tarafından yürütülen Oyaca Köyü Kül Höyük kazı alanının Ankara’ya tanıtımı ve tarihi değerinin daha iyi anlatılması için iş birliği yapılmasının önemi vurgulanırken Ankara Kent Konseyi’nin Ankara’nın marka değerinin arttıracak bütün organizasyonlarında Üniversitenin yer alacağı ifade edildi. Ankara Üniversitesi tarafından verilebilecek; tarih, kültür, ekonomi ve toplum konularından oluşan “Ankara Dersi” adlı dersin kent konseyinin bileşenlerine verilmesi konusunda Ankara Üniversitesi ile iş birliği yapılmasına karar verildi.