SANAT SEZONU AÇILIŞ KONSERİ

MEHLİKA GİDER

 

 

  • Ankara sanat sezonunun açılışını bir konserle yapmak fikri nasıl doğdu?

 

Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu olarak birçok öneri geliştirdik ve gerçekleşmesine aracılık ettik. Sanat sezonu açılış konseri de bu çerçevede ortak akılla geliştirilmiş bir çalışma oldu.  Bildiğiniz gibi Ankara yaz aylarında kültür sanat etkinliklerinin oldukça yavaşladığı bir kent ancak sonbaharda her yıl yeni bir sezon açılır ve Ankaralılar özledikleri sanat ve kültür iklimini yeniden yaşamaya başlar. Kültür Sanat Çalışma Grubumuz uzun bir süredir diğer ilgili kent konseyi bileşenleri ile birlikte Ankara’nın çok saygın ve köklü orkestralarının yanında bir kent orkestrası olması fikri üzerine düşünüyordu. Bu konuda tecrübeli bileşenler ve elbette ki hoş tesadüfler sayesinde hem çok yetkin orkestra elemanlarına hem de yurt dışından ama ülkemizle bağları olan bir şefi bir araya getirebildik. Şefimiz James Ross hem yerli hem de yabancı bestecilerin eserlerinden oluşan şahane bir program oluşturdu. Sanat sezonunu bir konserle açma fikri böylece temellerini buldu ve artık gerçekleştirme aşaması başladı.

 

  • Bu süreç nasıl gelişti. Büyükşehir Belediyemiz ile iş birliği nasıl yürüdü?

 

Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri ve elbette Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın öneriye çok olumlu ve inanarak yaklaşması bizim için çok önemliydi. Öyle de oldu. Hem ilgili birimlerdeki arkadaşlar bizim kadar inanarak ve gerçekleşmesi için ellerinden geleni yaparak çalıştılar hem de Mansur Başkanın desteği bir hayalin, bir özlemin geçek olmasını sağladı.

 

  • Orkestra üyelerini bir araya getirmek ve Şef James ile prova aşamalarından söz eder misiniz?

 

Orkestra üyelerimiz hem Ankara’nın köklü orkestralarından hem de genç mezun yetenekli müzisyenleri bir araya getirerek oluşturmak başından beri düşüncemizdi. Bunun Ankara’nın saygın ve uzun süredir kültür sanat dünyasının oluşmasına emek veren müzisyenlerine bir gönül borcu hem de gençlere bir tecrübe aktarımı olmasını istedik. Öte yandan ise gençlere fırsat verilmesinin geleceğe yatırım olduğunun bilincindeydik. Bileşenlerimizden TOBAV’ın orkestra oluşumunda büyük emeği var. Şefimiz ile onları bir araya getirmeyi ise tamamen benim kişisel ilişkilerimle başardığımızı söyleyebilirim. Başarılı bir prova sürecinden sonra ise geriye konser için uygun salona karar vermek kaldı.

 

  • Konser yeni CSO Salonunda gerçekleşti, nasıl bir ortam vardı?

 

Öncelikle salonda uygun tarihi bulmak ve provalar için zaman ayarlamak aşamasından söz etmek isterim. CSO yönetiminin olumlu yaklaşımı ve sorunları çözmek için bizimle yaptığı iş birliği çok değerliydi. Sonunda her iki taraf için uygun zaman ve zemin, uzun görüşmeler sonunda bulundu. Şefimiz yurt dışında olduğu için prova zamanlarını onun Türkiye’ye gelişi ile başlatmak durumundaydık. Bu kısa zamanı notaların ve teliflerin çok önceden alınması ve notaların sanatçılara ön çalışma yapmaları için dağıtılması ile aştık diyebilirim. Ardından provalar tamamlandı ve konser günü geldi. Salonda muhteşem bir hava vardı. Sanat sezonunun açılma heyecanı ile Ankaralılar 2000 Kişilik salonu doldurdular. Ayrıca Ankara’nın sivil toplum kuruluşları ve kent konseyinin bileşenleri de salondaydı. Sanırım en çok hepimizi heyecanlandıran ise Sayın Mansur Yavaş’ın açılış konuşmasında Ankara’ya üniversite için gelen ama yurt bulamayarak belediye himayesinde barınan gençlerin de aramızda olduğunu anons ettiği an oldu. Ankaralılar gençleri çok sıcak bir alkışla karşıladılar ve Başkentimize hoş geldiniz dediler.

Konser ise Şefin yaptığı eser seçimlerindeki coşkunun ve uyumun salonda tam karşılığı bulması ile devam etti. Konser büyük alkışlarla tamamlandı ancak seyircinin ısrarlı alkışları son bir parça daha çalmaları için dinmedi. Şef James Ross’un büyük sürprizi ise bis parçasıydı. Ankaralıların çok sevdiği ve bildiği Hüdayda türküsünün orkestrasyonunu yapmış ve bir filarmoni orkestrası ile çalmaya karar vermişti. Sürpriz bununla da kalmadı. Sahneye Seymenler çıktı ve muhteşem gösterilerini yaptılar. Coşku ile başlayan konser, Seymenlere ve Hüdayda’ya alkış coşkusu ile tamamlandı.