TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ EĞİTİMİ

Mehlika Gider

  • Türkiye’nin ilk kent konseyleri arasında bir ilki gerçekleştirdiniz. Bu fikir nasıl oluştu?

KAİSDER (Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği) olarak zaten yürütmekte olduğumuz bir çalışmamız Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimleri. Bundan üç yıl önce TOBB Üniversitesi ile imzaladığımız protokolle bu eğitimlere başladık. Biz eğitim modülünü hazırladık ve eğitmenleri angaje ettik TOBB üniversitesi de sertifikalandırmayı yaptı. 8 Mart haftasında Kent Konseyinin hazırladığı çeşitli etkinlikler için biz de böyle bir eğitim ile katılmak istedik. Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri ve çalışma grubu sözcülerini davet edeceğimiz bu eğitim sonucunda toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimi almış kent konseyi üyeleri olmak fikri bir araya gelmemizin temel amaçlarına da çok uygundu ve kabul gördü.

  • Pandemi koşulları hala geçerliydi, bu kalabalık kadroyu nasıl bir araya getirdiniz?

Salgın koşulları hayatımızı olumsuz olarak çok etkiledi ama öte yandan yeni alışkanlıklar edinerek bu zorlukları aşmayı da öğrendik. Dijital ortamda yapılan ve üç gün süren eğitime eksiksiz katılım sağladık. Salgın koşulları olmasaydı belki de bu düzeyde katılım sağlamak komsunda zorlanırdık.

 

  • Nasıl geçti eğitim?

Çok tecrübeli eğitmenlerimiz ve yetkin bir program sayesinde bütün katılımcıların en üst düzeyde ve interaktif olarak dersleri izlemesi sağlandı. Üç günlük eğitimin ikinci ve üçüncü gününde de aynı katılımı sağlamamız sanırım başarılı bir eğitim süreci geçirdiğimizin ispatı.  Katılımcılar birçok konuda ufuk açıcı olduğunu aslında farkında olmadan ne kadar çok ayrımcılığa maruz kaldığımızı ve yine hiç fark etmeden ayrımcılık yaptığımızın bilincine vardıklarını ifade ettiler.

 

  • Eğitim sonrasında kent konseyi çalışmalarında bu yolda bir değişim gözlendi

Elbette bunu söylemek için erken. Çünkü uzun yıllardır içselleştirdiğimiz alışkanlıkların değişmesi ve dönüşmesi o kadar kolay olmuyor. Fakat biz çok rahatlıkla yola çıktığımızı ve hatta yol aldığımızı söyleyebiliriz. Kent Konseyinin geliştirdiği önerilere ve politikalara yansımaya başlamasını hep birlikte gözleyeceğiz.

 

  • Bu eğitimin sertifikalarla belgelendiğini de belirttiniz.

Evet, bütün katılımcılar TOBB Üniversitesinin törenle verdiği sertifikalarla artık toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı olduklarını artık belgelendirebiliyorlar.